Tarihçe

TARİHÇE

Bir aile firması olan LAS ZIRH’ın temelleri 1920 yılında kurulan Elazığ Ticaret Odası kurucuları Fehmi ŞEDELE ve Hamdi ŞEDELE kardeşlere dayanır. Hamdi ŞEDELE’nin babası Mehmet Efendi, 1800’lü yıllarda Harput’ta fabrika işletip, başta Rusya ve Mısır olmak üzere çeşitli ülkelere ihracat işleri yapmaktaydı.

Hamdi ŞEDELE’nin torunu, girişimci Hüseyin ŞEDELE ise Türkiye’deki ilk lastik koruyucu zinciri 1978 yılında, İstanbul’da, bir tek numune zincir dahi görmeden imal etmiştir. 1980’li yıllarda ihtira beratı, patent ve marka tescillerini alarak seri üretime başlamış, 1990’lı yıllarda ise tüm imalat aşamalarını bünyesine katarak entegre bir fabrika haline gelmiştir. 1997 Yılında ilk ihracatını Yunanistan’a gerçekleştiren LAS ZIRH, bugün Dünya’nın 5 kıtasında, 60 dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Türkiye’nin, Balkanlar’ın ve Ortadoğu’nun ilk lastik koruyucu zinciri üreticisi olan LAS ZIRH -ŞDL 2003 yılında taşındığı İstanbul Hadımköy’deki 10 bin metrekarelik, 2007 yılında Kırıkkale’de kurulan 11 bin metrekarelik modern fabrikaları ile bugün Dünya’nın en büyük 3.üreticisi haline gelmiştir.

Kar, Patinaj ve Ormancılık zincirleri üretimine de başlayan LAS ZIRH – ŞDL, bugün bütün lastik zinciri ürün yelpazesine sahip, sektörünün en önemli oyuncularından biri haline gelmiştir.